A particle moving in a circle of radius R with a uniform speed takes time T to complete one revolution. If this particle were projected with the same speed at an angle 'θ' to the horizontal, the maximum height attained by it equals 4R. The angle of projection 'θ' is then given by:
(1) θ=cos−1√gT2π2R
(2) θ=cos−1√π2RgT2
(3) θ=sin−1√π2RgT2
(4) θ=sin−1√2gT2π2R
Solution
For circular motion we have, v=2πRT
For projectile motion we have, max. height = H=v2sin2θ2g=4R
⇒(2πRT)2sin2θ2g=4R
∴sinθ=√2gT2π2R Or θ=sin−1√2gT2π2R
Answer: (4)